top of page

Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України був заснований 30 січня 1923 року як театральний музей при Мистецькому об'єднанні "Березіль", очолюваному видатним діячем українського театру Лесем Курбасом. Створення музею було доручено обраній музейній комісії у складі акторів В.Василька (голова комісії і відповідальний керівник майбутнього музею), Л.Гаккебуш (заступник голови), О.Швачка (секретар комісії), М.Савченка, В.Гайворонського і О.Кононенка.Пізніше активну участь у музейній роботі брали актори О.Сердюк, П.Масоха, Д.Демуцький (фотограф, пізніше відомий кінооператор). Фондову колекцію музею започаткували матеріали з власного архіву В.С.Василька: близько 800 одиниць - головним чином негативи і фотографії. Це було єдине, що мала музейна комісія.

З перших днів свого існування музей мислився як всеукраїнський. Члени комісії збирали все, що стосувалося театральної справи в Україні. Серед перших дарителів музею були видатні актори М.Заньковецька, Л.Ліницька, І.Мар'яненко, А.Бучма, Л.Гаккебуш, родина Старицьких, художник В.Меллер.

 

 

1926 року в зв'язку з переїздом "Березоля" як кращого театру до Харкова (тодішня столиця України) зібрана музейною комісією колекція була передана під егіду Всеукраїнської академії наук, історико-філологічного відділення, де на її основі був організований Український театральний музей. З того часу він є самостійною організацією.

 

У 1934 році музей зазнав суттєвих змін: Рулін був відсторонений від керівництва, а установа підпорядкована Управлінню в справах мистецтв при Раді народних комісарів УРСР і одержала статус Державного музею театрального мистецтва УРСР.

Передвоєнна колекція мала приблизно шістдесят тисяч експонатів, спеціальна бібліотека - близько дев'яти тисяч томів.

 

Експозиція

 

А.М. Драк 

У процесі створення експозиції театрального музею ми зробили для себе важливе відкриття: музейна експозиція — мистецтво просторово-часове і з цього погляду може порівнюватися лише з мистецтвом театру. Образ музею існує і в просторі, і в часі, розгортається поступово, втягуючи відвідувача у своєрідне музейне дійство.

Інтер’єр "Ярмарок"

«Амури і Зефіри»

«Кабінет Котляревського»

«Театр початку XIX ст.»

Колаж «Правда життя»

«Театр під стріхою». Фрагмент, присвячений М.Кропивницькому

«Вітальня Щепкіна»

«Апофеоз»

«Гримерна Заньковецької». Пластична розробка

«Кабінет Кропивницького». Пластична розробка

"Салон модерн"

«Театр фронту»

«Повоєнний театр»

Джерело: http://www.tmf-museum.kiev.ua/ua/main_ie.htm

КИЇВСЬКІ

МУЗЕЇ
ПРАЦЮЄМО
З
XIX
СТОЛІТТЯ
bottom of page